Üyelik


Language
BARTIN TİCARET ve SANAYİ ODASI
HABERLER / IRMAK ISLAH PROJESİ MASAYA YATIRILDI.
En Çok Okunanlar
TOBB Başkanımız Hisarcıklıoğlu'dan İlimizde Eğitime Dev Destek
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bartın TOBB Sosyal Bilimler Lisesi imza töreni ile Bartın ekonomisine değer katanlar ödül töreni kapsamında gerçekleştirdiği ziyarette Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu’nu makamında ziyaret etti.Valilik Şeref Defterini de imzalayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Bartın ekonomisine katkı sunan iş adamlarına verdiği destekten dolayı teşekkürlerini belirtti. Vali Azizoğlu ve Hisarcıklıoğlu ziyarette karşılıklı bilgi alışverişinde bulundu. Ziyaret Akın ile Hisarcıklıoğlu arasında karşılıklı sohbet ve bilgi alışverişi şeklinde sürdü. Belediye Başkanı Cemal Akın TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na ziyaret dolayısıyla duyduğu memnuniyeti ifade ederek belediye Resim Atölyesi kursiyerleri tarafından hazırlanmış bir Bartın resmini, Büyük taarruzu ifade eden Ressam Sururi tablosunuve Belediye Kültür Yayını kitaplarını hediye etti. Hisarcıklıoğlu ise Akın’a TOBB tarafından hazırlanan Yunus’un Gül Bahçesinden isimli kitabı hediye etti. Makam ziyaretler sonrası Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Bartın’a yaptırılacak olan Sosyal Bilimler Lisesi’nin protokolü ve Bartın Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni düzenlenen görkemli bir törenle gerçekleşti. 2013 yılı vergi rekortmenlerine ödüllerinin de verildiği törene Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Vali Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Ramazan Kaplan, Bartın Baro Başkanı Ferhat Parlatır, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile davetliler katıldı.
Eklenme Tarihi : 04.04.2017 Okunma : 1489
Odamızda gerçekleşen istişare toplantısında kurum yetkilileri tarafından Bartın’ın ana gündemleri ele alındı. Irmak ıslah projesi başta olmak üzere baraj çalışmaları, OSB genişletme ve enerji nakil hattı gibi konuların konuşulduğu toplantıya AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın, odamız yönetim kurulu ve meclis üyeleri ve daire müdürlerinin katılımıyla gerçekleşti.

Odamızın organize ettiği toplantıda başta Irmak Islah Projesi olmak üzere Bartın’ın ana gündeminde yer alan konuların konuşuldu.  

Toplantıya AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın, odamız Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, AK Parti Bartın İl Başkanı Hüseyin Manav, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Murat Yıldırım, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Kültür ve Turizm İl Müdürü Fuat Dursun, Tarım İl Müdürü Abdulsetter Bayram, DSİ Şube Müdürü Sancar Biçer, odamız Meclis Başkanı Adem Akpürçek, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Ağartan, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Nejat Vural, Yönetim Kurulu Üyeleri Özcan Yaz, Gülin Aldatmaz, İlker Yıldırım ve Genel Sekreteri Mustafa Soyal, Belediye Meclis Üyeleri Cahit Kemik ve İlker Camcı ile belediye ve kurumlarda görevli teknik personeller katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan odamız Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, “Bugün burada bulunmamızın sebebi Bartın Irmağı Islah Projesidir. Turizme büyük değer katacağına inandığımız Irmak Islah Projesi şu anda belli bir ölçüde hayata geçti. Kamulaştırma çalışmaları yakın zamanda başlayacak. Tabi her zaman her yerde olduğu gibi bürokrasiden kaynaklanan gecikmeler olabiliyor. Amacımız bunların bir an önce hallolup Bartın’ımızda Irmak Islah Projesinin tamamlanması. Davetimizi kabul edip burada bulundukları için herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Bartın’da güzel bir oluşumu sağladıkları için odamız yönetim kuruluna teşekkür eden AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç “Bu tür toplantıları belli aralıklarla yapmaya ihtiyacımız var. Şehrimizde yapılacak işler hakkında istişare anlamında önemli olduğunu düşünüyoruz. İlimizin yöneticileri ve STK’lar ile bir araya gelmek bu manada önemli. Bartın sürekli gelişen bir şehir. Yaptığımız ve yapacağımı çok iş var.  Bartın gerçekten her anlamda icraata, hizmete ve çalışamaya açık bir alan. Yapılacak işler peşi sıra birbirini takip ediyor. Şu anda Bartın’da devam eden 3.8 milyar tamamlanan ve devam edende 4 milyarlık yatırımımız var. Bu büyük bir rakam. Bartın her zaman sel riski ile karşı karşıyaydı. Şu anda devam eden 3 baraj inşaatı var. Bu inşaatlar hızlı bir şekilde devam ediyor. Kirazlık Köprü Barajı tünelli geçişler ve yol çalışmaları devam ediyor. Bittiğinde Karabük yolunun en sıkıntılı kısmı halledilmiş olacak. Baraj inşaatı bu sene sonunda bitmiş olacak ve su tutmaya başlayacak ve Bartın Irmağı’nın taşması gibi bir durum olmayacak. Kirazlık Köprü Barajı taşkın koruma, enerji üretimi ve tarımsal sulama gibi üç amaçla yapılan bir yatırım ve bu senenin sonunda bitmiş olacak. Kozcağız Barajı’nda da çalışmalar devam ediyor. Kozcağız Barajı önümüzdeki senenin içinde tamamlanmış olacak. Kışla sel kapanı da bitmek üzere. Bartın il merkezinde yaka selleri olan bölgeler vardı. Tüm bunlar bir-iki milyonluk işler değil. Sadece Gecen Köyü Deresi 15 milyon. Çok büyük maliyetli işler bunlar. Esentepe Deresi de 15 milyon. Bunlar büyük rakamlar ve Bartın’a ne kadar önem verildiğinin göstergesi. Bartın’ın daha yaşanabilir hale gelmesi için çalışıyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanımız yedi kere Bartın’a geldi. En son selde de geldi. Sadece o sel sonrası 46.3 milyonluk taşkın koruma işini ek yatırıma aldık. 10 milyonda köprüler için. Şu an köprüler yapılıyor. Amasra, Ulus, Kurucaşile, Kumluca, Hasankadı’nın içinden geçen bütün dereleri ıslah ediyoruz. İlçeler ve beldeler de daha yaşanabilir hale gelsin diye çalışıyoruz.” dedi.

Eğitim yatırımları, sağlık yatırımları ve ulaşım yatırımları hakkında da bilgiler veren Milletvekili Tunç “İstikrar olduktan sonra başarılamayacak hiçbir iş yok. 7 Haziran’da eğer bir koalisyon dönemi başlasaydı adliye sarayına başlayamazdık. İşimiz çok zorlaşırdı. Üniversite binaları pıtırak gibi büyümezdi. Geçmişi çok iyi biliyoruz. Koalisyon dönemlerinin bu ülkeye ne kadar zaman kaybettirdiğini biliyoruz. Bartın Irmağı Islah Projesi’de en önemli işlerimizden. Şu anda ihale aşamasında. 400 milyon TL ödenek öngörülmüş. Türkiye’nin en büyük ıslah projesi. Aynı zamanda bir turizm projesi. Tabi yapılırken bir takım imar çalışmaları yapmak gerekiyor. Bunları el birliği il geçeceğiz. Köprü meselesini halletmemiz lazım. TOKİ’nin 4’üncü etabına başlıyoruz emekliler için. Büyük bir beklenti var. Dallıca’da yeri hazır. Zemin etüt ihalesi yapıldı. Yakın zamanda müracaatları almaya başlayacağız. Kura çekiminin ardından inşaatlar başlar. Diğer işlerde hızlı bir şekilde devam ediyor.” Diye konuştu.

Toplantının devamında Irmak Islah Projesi için yapılması gereken kamulaştırma çalışmaları, OSB genişletme ve enerji nakil çalışmaları hakkında durum değerlendirmeleri ve ilerleyen süreçte yapılacak çalışmalar hakkında görüşler aktarıldı.

Görseller