Üyelik


Language
BARTIN TİCARET ve SANAYİ ODASI
HABERLER / BARTIN İNOVASYON VE TEST MERKEZİNİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ.
En Çok Okunanlar
TOBB Başkanımız Hisarcıklıoğlu'dan İlimizde Eğitime Dev Destek
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bartın TOBB Sosyal Bilimler Lisesi imza töreni ile Bartın ekonomisine değer katanlar ödül töreni kapsamında gerçekleştirdiği ziyarette Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu’nu makamında ziyaret etti.Valilik Şeref Defterini de imzalayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Bartın ekonomisine katkı sunan iş adamlarına verdiği destekten dolayı teşekkürlerini belirtti. Vali Azizoğlu ve Hisarcıklıoğlu ziyarette karşılıklı bilgi alışverişinde bulundu. Ziyaret Akın ile Hisarcıklıoğlu arasında karşılıklı sohbet ve bilgi alışverişi şeklinde sürdü. Belediye Başkanı Cemal Akın TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na ziyaret dolayısıyla duyduğu memnuniyeti ifade ederek belediye Resim Atölyesi kursiyerleri tarafından hazırlanmış bir Bartın resmini, Büyük taarruzu ifade eden Ressam Sururi tablosunuve Belediye Kültür Yayını kitaplarını hediye etti. Hisarcıklıoğlu ise Akın’a TOBB tarafından hazırlanan Yunus’un Gül Bahçesinden isimli kitabı hediye etti. Makam ziyaretler sonrası Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Bartın’a yaptırılacak olan Sosyal Bilimler Lisesi’nin protokolü ve Bartın Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni düzenlenen görkemli bir törenle gerçekleşti. 2013 yılı vergi rekortmenlerine ödüllerinin de verildiği törene Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Vali Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Ramazan Kaplan, Bartın Baro Başkanı Ferhat Parlatır, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile davetliler katıldı.
Eklenme Tarihi : 07.04.2017 Okunma : 1547
Bartın Merkez 1. Organize Sanayi Bölgesi Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Güdümlü Proje Desteği Programı kapsamında desteklenen TR81/14/GPD/0001 Referans Numaralı Bartın Eğitim, İnovasyon ve Test Merkezi - BİM Projesi tamamlanarak 5 Nisan 2017 tarihinde açılışı gerçekleşmiştir.
 

Bartın Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’nün başvuru sahipliği, Bartın Üniversitesi ve Odamızın ortaklığında, Bartın İl Özel İdaresi’nin iştirakçiliğinde ajansa sunulan projenin kabul görmesiyle Bartın Eğitim, İnovasyon ve Test Merkezi kamu sanayi işbirliğini, üniversite işbirliğini bir arada yürütebileceğimiz bir merkez olarak tamamlanmıştır.

 

Bartın merkez olmak üzere komşu illerde firmaların inovasyon altyapılarını güçlendirecek hizmetleri onlara sağlayarak ilin ve bölgenin ekonomik gelişmesine katkıda bulunacak ve ili bir ekonomi merkezi haline getirecek ‘Bartın Eğitim, İnovasyon ve Test Merkezi” merkez için gerekli test cihazları, üretim tezgâhları, ilgili yazılımlar ve donanımlar, eğitim araç ve gereçleri ile teçhizatlar temin edildi. Merkezin fiziki olarak inşasının yanı sıra inovasyon eko-sisteminin kurumsal, yönetsel ve teknolojiye dayalı altyapısının hazırlandı, üniversite-sanayi işbirliğinin gerçekleştirilmesi için gerekli ortamının yaratılması sağlandı.

 

Bartın Organize Sanayi Bölgesi'nde yapımı tamamlanan Bartın Eğitim, İnovasyon ve Test Merkezi'nin açılış törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk ÖZLÜ’ nün katılımının yanı sıra Bartın Valisi Nusret DİRİM, Bartın Milletvekilleri  Av. Yılmaz TUNÇ ve M. Rıza YALÇINKAYA, protokol üyeleri, odamız Yönetim Kurulu Başkanı Halil BALIK, Mesclis Başkanı Adem AKPÜRÇEK, Yönetim Kurulu Bşk Yrd. H.Sami KARAKAŞ, Yönetim Kurulu Bşk. Yrd. Ömer AĞARTAN, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Nejat VURAL,Yönetim Kurulu Üyesi Özcan YAZ, Meclis Üyesi Keramettin ŞENKAL, Meclis Üyesi Şenol AK, Genel Sekreter Mustafa SOYAL ve odamız Başkanlık Sekreteryası Müyesser YÜKSEL  ve çok sayıda sanayici katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan açılış töreninde konuşan Vali DİRİM, “Sayın Bakanım bu anlamlı ve heyecanlı günümüzde teşriflerinizle bize güç kattınız, moral verdiniz.1999 yılında faaliyet göstermeye başlayan Organize Sanayi Bölgesinde bugün 25 tane fabrika faaliyet göstermektedir. İnovasyon Merkezinin hayata geçmesi ile birlikte  bilimin ve sanayinin buluşmasıyla, bilimin ürettiklerini, sanayinin hizmetine sunabileceğiz. Bu sayede OSB büyük bir ivme kazanacaktır Bu projede birçok kurum ve kuruluşun işbirliği olup, önemli bir yatırım var. Batı Karadeniz bölgesinde  ilk ve tek Test ve İnovasyon Merkezi olarak hizmet edecektir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi. 

 

Ardından konuşma yapan Bakan ÖZLÜ, Türkiye'nin gerçek açığının teknoloji olduğunu belirterek, "Türkiye'nin teknolojiye ihtiyacı var. Biz ne zaman ki teknoloji açığımızı kapatırsak o zaman biz Türkiye olarak dış ticaret açığımızı da kapatacağız, cari açığı da kapatacağız. Türkiye nasıl büyüyecek, inovasyon ile büyüyecek. Teknoloji ile büyüyecek. Çünkü teknoloji demek yüksek katma değer demek. Bakın herkes söylüyor. Artık yüksek katma değerli ürünler üretmemiz gerektiğini hepimiz söylüyoruz. Nedir bu, yüksek katma değerli ürün demek yükte hafif pahada ağır ürünler demektir. Bunun da tek yolu teknolojidir. Teknolojiyi haiz ürünler üreteceğiz. Bunu da OSB’lerde üreteceğiz, endüstri bölgelerinde üreteceğiz. Bu faaliyet, bu yatırım geçekten bu bölge için önemli. Bartın için önemli. Bu yatırımların yapılmasına vesile olanları tebrik ediyorum.” dedi.

 

Açılış töreninin ardından odamızın ev sahipliğinde düzenlenen akşam yemeğinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk ÖZLÜ, protokol üyeleri, STK temsilcileri ve sanayicilerimiz bir araya geldiler.

 

Yemekte konuşma yapan odamız Yönetim Kurulu Başkanı Halil BALIK bölgemize yatırımcı çekebilmek, bölgemizdeki sanayicilerimize biraz daha güç katabilmek amacıyla, projenin içerisinde kamu sanayi işbirliğini, üniversite işbirliğini bir arada yürütebileceğimiz bir merkez yapalım, bu merkezini Bartın'daki sanayicimize ve bu bölgeye gelecek olan yatırımcımıza öncelik etsin, araştırmalarında da yardımcı olsun fikrini ortaya atarak bir çalışma başlatıldı. İlimiz için geri dönüşünün olacağı düşüncesindeyiz. Sayın Bakanımızdan da ilimiz için çok güzel sözler aldık. Desteklerini esirgemeyeceklerini dile getirdiler. Bartın İnovasyon ve Test Merkezi'nin açılışını gerçekleştiren Dr Faruk ÖZLÜ’ ye ilimiz ve sanayicilerimiz adına teşekkürü bir borç bilirim. dedi

 

Görseller