Üyelik


Language
BARTIN TİCARET ve SANAYİ ODASI
DUYURULAR / SANAYİ SİCİL BELGESİ İLE İLGİLİ DUYURU
En Çok Okunanlar
TOBB Başkanımız Hisarcıklıoğlu'dan İlimizde Eğitime Dev Destek
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bartın TOBB Sosyal Bilimler Lisesi imza töreni ile Bartın ekonomisine değer katanlar ödül töreni kapsamında gerçekleştirdiği ziyarette Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu’nu makamında ziyaret etti.Valilik Şeref Defterini de imzalayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Bartın ekonomisine katkı sunan iş adamlarına verdiği destekten dolayı teşekkürlerini belirtti. Vali Azizoğlu ve Hisarcıklıoğlu ziyarette karşılıklı bilgi alışverişinde bulundu. Ziyaret Akın ile Hisarcıklıoğlu arasında karşılıklı sohbet ve bilgi alışverişi şeklinde sürdü. Belediye Başkanı Cemal Akın TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na ziyaret dolayısıyla duyduğu memnuniyeti ifade ederek belediye Resim Atölyesi kursiyerleri tarafından hazırlanmış bir Bartın resmini, Büyük taarruzu ifade eden Ressam Sururi tablosunuve Belediye Kültür Yayını kitaplarını hediye etti. Hisarcıklıoğlu ise Akın’a TOBB tarafından hazırlanan Yunus’un Gül Bahçesinden isimli kitabı hediye etti. Makam ziyaretler sonrası Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Bartın’a yaptırılacak olan Sosyal Bilimler Lisesi’nin protokolü ve Bartın Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni düzenlenen görkemli bir törenle gerçekleşti. 2013 yılı vergi rekortmenlerine ödüllerinin de verildiği törene Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Vali Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Ramazan Kaplan, Bartın Baro Başkanı Ferhat Parlatır, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile davetliler katıldı.

İlimizde Seri İmalat yapan veya Sanayi Sicil Belgesi olan sanayi işyerlerine yönelik olarak 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereğince Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nce hazırlanan bilgilendirme metni tarafınıza sunulmuştur.

 

 

SANAYİ SİCİL BELGESİ İLE İLGİLİ DUYURU (BİLGİLENDİRME)

 

SANAYİ SİCİL BELGESİ NEDİR?

            6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu”nun 1. maddesinde;   "Bir maddenin vasıf (nitelik), şekil, hassa (özelliğini) veya terkibini (birleşimini) makina, cihaz, tezgah, alet veya diğer vasıta ve kuvvetlerin yardımı ile veya sadece el emeği ile kısmen veya tamamen değiştirmek veya bu maddeleri işlemek suretiyle devamlı ve seri halinde imal veya istihsal eden yerlerle madenlerin çıkarılıp işlendiği yerler (Sanayi İşletmesi) ve buralarda yapılan işler (Sanayi işleri) sayılmıştır.

            Devamlı ve seri halinde tamirat yapan müesseselerle elektrik veya sair (diğer) enerji istihsal eden santraller, gemi inşaatı gibi büyük inşaat yerleri de bu madde şümulüne (kapsamına) girer.

            El ve ev sanatları ile küçük tamirhaneler bu kanuna tabi değildir." hükümleri yer almaktadır

            6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu”nun 2. maddesi gereğince sanayi işletmelerinin;

E-Devlet kapısı veya Sanayi Sicil Bilgi Bistemi üzerinden ve elektronik ortamda (Kullanıcı adı ve Parola oluşturularak), faaliyete geçtikleri tarihten itibaren en geç 2 (iki) ay içerisinde Sanayi Sicil Belgesi almak üzere Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerine başvuru yapmaları yasal bir zorunluluktur.

       SANAYİ SİCİL BELGESİNİN SANAYİ İŞLETMELERİNE SAĞLADIĞI FAYDALAR

 • İHRAÇ KAYDIYLA MAL TESLİMLERİNDE KDV TECİL-TERKİN İŞLEMİNDEN FAYDALANIRLAR.(KDV ÖDEMEZLER.)
 • ELEKTRİK FATURALARINI SANAYİ ABONESİ TARİFESİNDEN ÖDERLER. BUNUN SANAYİ SİCİL BELGESİNDEN BİR SURETİ DE ENERJİ KURUMUNA SÜRESİ İÇİNDE VERİLMELİDİR.
 • KAMU İHALE KANUNUNDA YER ALAN YERLİ İSTEKLİLERİN BELİRLENMESİNDE AVANTAJLIDIRLAR.
 • Kamu Kurum ve Kuruluşlarının sağladığı desteklerden yararlanırlar.

SANAYİ SİCİLİNE KAYDI KABUL EDİLMEYEN FAALİYETLER

 • YUMURTA , CİVCİV, MANTAR ÜRETİMİ
 • ÇAMAŞIR , HALI , KİLİM YIKAMA İŞLERİ
 • SES VE GÖRÜNTÜ BANTLARINI DOLDURULMASI
 • SOĞUK DEPOLAMA İŞLERİ ( MUMLAMA VE DONDURMA HARİÇ )
 • BİTKİ , SEBZE VE MEYVELERİN TABİ HALDE KURUTULMASI
 • BAKLİYAT , HUBUBAT VE SEBZE MEYVE TASNİF MUHAFAZA VE KALİBRASYON (EBATLAMA, ELEME VB.) İŞLERİ
 • PAKETLEME VE AMBALAJLAMA İŞLERİ.

İLK DEFA SANAYİ SİCİL BELGESİ ALACAKLAR İÇİN İSTENEN BELGELER

 1. Dilekçe.
 2. İşletmenin bağlı bulunduğu Odadan (Sanayi, Ticaret, Esnaf ve Sanatkarlar Odası) alınan Aslı Gibidir Onaylı Kapasite Raporu sureti ( Süresi Dolmamış)
 3. Mikro İşletme vasıflarını taşıyan sanayi işletmelerinden kapasite raporu olmayanlar için firma beyanı esas alınır (Sanayi Sicil Tebliği 2014//11 Madde 4)
 4. İşletmenin Kuruluş Ticaret Sicil Gazetesi.  

                        ÖNEMLİ HATIRLATMALAR:

 1.    Birden fazla üretim yeri olan işletmeler her bir üretim yeri için ayrı ayrı Kapasite Raporu çıkartıp her adres için ayrı Sanayi Sicil Belgesi alması gerekmektedir.

 2.    Aynı adreste birden fazla sayıda faaliyet gösteren firmalara Sanayi Sicil Belgesi verilebilmesi için aşağıdaki şartları sağlaması gerekmektedir.

(a)    Firmaların üretim faaliyetlerinin farklı olması,

(b)   Kullandıkları fiziki alanın görülebilir şekilde bölünmüş ve ortak makine ve teçhizatın olmaması,

(c)    Her türlü Oda ve SSK iş yeri kayıtlarının yapılmış olması,

(d)   Ortak personel kullanılmaması,

(e)    Firmaların ayrı ayrı kapasite raporuna sahip olması.

SANAYİ SİCİL BELGESİ VİZE İŞLEMLERİ İÇİN İSTENEN BELGELER 

            Sanayi Sicil Belgesinin veriliş tarihinden itibaren 2 (iki) yılda bir vizesi yaptırılmalıdır. Vize işlemi müracaatında aşağıdaki belgelerin verilmesi gerekmektedir:

 1.  Dilekçe.
 2. Sanayi Sicil Belgesinin Aslı.
 3. Bir önceki yıla ait Yıllık İşletme Cetveli.
 4. Firma yetkilisinin imza sirküleri veya gerçek kişi ise imza beyannamesi örneği

Not: Sanayi Sicil Belgesi vize işlemi müracaatından önce Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda firma bilgilerinin güncellenmesi gerekmektedir.

SANAYİ SİCİL BELGESİ ADRES, UNVAN DEĞİŞİKLİKLERİ İLE ÜRÜN İLAVE, VEYA DEĞİŞİKLİK İŞLEMLERİ

 

            İşletme bilgileri ile ilgili değişiklikler elektronik ortamda işletme tarafından gerçekleştirilir.

Adres, Unvan Değişiklikleri ile Ürün İlaveleri Kapasite Raporunda Yapılan Değişikliğin Onay Tarihinden İtibaren  1(bir) Ay İçerisinde BST İl Müdürlüklerine Yazılı Olarak Bildirilmesi Yasal Zorunluluktur. (6948 sayılı Kanun Md.4.) Aksine hareket edenler hakkında İdari Para Cezası Uygulanmaktadır. (6948 sayılı Kanun Md.9)

ADRES, UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ, ÜRÜN İLAVESİ İÇİN İSTENEN BELGELER 

 1. Dilekçe.
 2. Mevcut Sanayi Sicil Belgesinin Aslı
 3. İşletmenin bağlı bulunduğu Odadan (Sanayi, Ticaret, Esnaf ve Sanatkarlar Odası) alınan Aslı Gibidir Onaylı Kapasite Raporu sureti (*)
 4. İşletmenin bir önceki yılına ait Yıllık İşletme Cetveli
 5. Unvan adres değişikliği yapılmışsa değişikliği gösterir Ticaret Sicil Gazetesi.(*)

 (*) Değişikliklerin onaylandığı/yayımlandığı tarihler itibariyle 1 (bir) ay içerisinde BST İl Müdürlüklerine bildirilmesi yasal zorunluluktur.

 

İŞ YERİNİN ÜRETİME SON VERMESİ (KAPANMASI) HALİNDE YAPILMASI GEREKENLER

 

 1. İşletmenin üretim faaliyetinin tamamen sonlandırılması halinde, işletme tarafından Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda kayıt iptali başvurusu yapılacaktır. ( SGM 2014//11 Genel Tebliğ Md.10)
 2. Üretime Son Verilmesi Halinde 1(bir) ay İçerisinde BST İl Müdürlüklerine yazılı olarak bildirilmesi yasal zorunluluktur. (6948 sayılı Kanun Md.4) Aksine hareket edenler hakkında İdari Para Cezası Uygulanmaktadır. (6948 sayılı Kanun Md.9)

           

            Değişiklik işlemleri için istenilen belgeler:

        1.Üretim faaliyetine son verildiğini bildiren dilekçe

        2.Sanayi Sicil Belgesinin aslı (Belge zayi olmuş ise zayi ilan gazetesi)

 

YILLIK İŞLETME CETVELİNİ HER YILIN NİSAN AYININ SON MESAİ GÜNÜNE KADAR) ELEKTRONİK ORTAMDA DOLDURMAYI UNUTMAYINIZ.

Her yılın İlk 4 (dört) ay İçerisinde (Nisan ayının  mesai bitimine kadar) 2016 yılına ait Yıllık İşletme Cetvellerinin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı web sayfasında bulunan “E Hizmetler” bölümünde yer alan “Sanayi Sicil Bilgi Sistemi” veya https://sanayisicil.sanayi.gov.tr adresinden  sisteme ait kullanıcı adı   şifre oluşturularak giriş yapılıp, açılan  sayfada yer alan “Kayıtlı İşletmelerim” menüsünden giriş işlemlerinin tamamlanması ve onaya gönderilmesi yasal bir zorunluluktur. (6948 sayılı Kanun Md.5)

Aksine hareket edenler hakkında İdari Para Cezası uygulanmaktadır.(6948 sayılı Kanun Md.9)

Ayrıca, 2 yıl üst üste Yıllık İşletme Cetveli vermeyen firmaların faal olup olmadığı hususu iş yeri adresinde BST İl Müdürlüğü denetim personelince denetlenir. (SGM 2014/11 sayılı Genel Tebliğ  Md.10)

Sanayi Sicil Belgesinde kayıtlı adresinde üretim faaliyetinde bulunmayan, kapalı olan, adresi belirlenemeyen ya da başka bir adrese taşınmış olan firmaların Sanayi Sicil Belgeleri hiç bir bildirime gerek kalmaksızın iptal edilir. Yıllık İşletme Cetvelinin yasal süresi içinde verilmemesi durumunda uygulanan idari para cezası ile birlikte,  kapatma veya taşınma durumunun zamanında (1 ay) bildirilmemesi fiili için de idari para cezası uygulanır ve tahsil edilmek üzere, kayıtlı bulunduğu Vergi Dairesine bildirilir.