Üyelik


Language
BARTIN TİCARET ve SANAYİ ODASI
DUYURULAR / Yörex in Parlayan Yıldızı Bartın TSO Standı Yöresel Lezzetleri ve Tel Kırması ile Ziyaretçilerin İlgi Odağı Oldu.
En Çok Okunanlar
TOBB Başkanımız Hisarcıklıoğlu'dan İlimizde Eğitime Dev Destek
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bartın TOBB Sosyal Bilimler Lisesi imza töreni ile Bartın ekonomisine değer katanlar ödül töreni kapsamında gerçekleştirdiği ziyarette Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu’nu makamında ziyaret etti.Valilik Şeref Defterini de imzalayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Bartın ekonomisine katkı sunan iş adamlarına verdiği destekten dolayı teşekkürlerini belirtti. Vali Azizoğlu ve Hisarcıklıoğlu ziyarette karşılıklı bilgi alışverişinde bulundu. Ziyaret Akın ile Hisarcıklıoğlu arasında karşılıklı sohbet ve bilgi alışverişi şeklinde sürdü. Belediye Başkanı Cemal Akın TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na ziyaret dolayısıyla duyduğu memnuniyeti ifade ederek belediye Resim Atölyesi kursiyerleri tarafından hazırlanmış bir Bartın resmini, Büyük taarruzu ifade eden Ressam Sururi tablosunuve Belediye Kültür Yayını kitaplarını hediye etti. Hisarcıklıoğlu ise Akın’a TOBB tarafından hazırlanan Yunus’un Gül Bahçesinden isimli kitabı hediye etti. Makam ziyaretler sonrası Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Bartın’a yaptırılacak olan Sosyal Bilimler Lisesi’nin protokolü ve Bartın Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni düzenlenen görkemli bir törenle gerçekleşti. 2013 yılı vergi rekortmenlerine ödüllerinin de verildiği törene Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Vali Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Ramazan Kaplan, Bartın Baro Başkanı Ferhat Parlatır, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile davetliler katıldı.
Antalya Ticaret Borsası’nın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği desteği ile bu yıl 5.si Yöresel Ürünler Fuarına (YÖREX) Bartın TSO yönetimi tam katılım sağlayarak Bartın ilinin tanıtımında büyük rol oynamaktadır. 2010 yılından bu yana üyelerin ürünlerini Yörex- Yöresel Ürünler Fuarına taşıyan Bartın TSO, ilin doğa ve tarihi dokusunun yakında yöresel lezzetleriyle de farkındalık yaşatmayı başarmıştır.
Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat ÇAKIR, Meclis Başkanı Halil ÇELEN, Yönetim Kurulu üyeleri ve genel sekreteriyle tam katılım sağlayan Bartın TSO yönetimi gelen ziyaretçiler ile birebir ilgilenerek sergilenen ürünler ve ilimiz hakkında bilgilendirmede bulundurlar.
Her ilin kendi yöresel ürününü kendi şeHRinin marka değerini tanıtacağı Yörex-Yöresel Ürünler Fuarı’ nın ilin tanıtımı açısından önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat ÇAKIR, “Yörex Fuarı ile yöresel ürünlerimizin ve bölgemizin tanıtımına, ulusal ve uluslar arası ölçekte bilinirliğinin geliştirilmesinde büyük katkı sağlamaktadır. 113 stantta 325 katılımcının yer aldığı fuarda 110 oda ve borsa, 9 Kalkınma Ajansı, 51 kurum ve 155 firma ile ziyaretçilere kapısını açan Yörex-Yöresel Ürünler Fuarı ile ilimizin tanıtımını en iyi şekilde yapmalıyız.”
Başkanımız Rifat HİSARCIKLIOĞLU ‘ na Teşekkür
“Türkiye deki binlerce yöresel ürünün coğrafi işaretlerinin alınması ve ekonomiye kazandırılması adına Yörex’ in oluşumunda önderlik ederek bizlere bu fırsatı sunan Başkanımız Sn. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’ na odamız meclisi ve yönetim kurulu olarak sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Başkanımız Sayın Rifat HİSARCIKLIOĞLU ile standımızı ziyaret ederek bizlere onur veren, unutulmaya yüz tutmuş kültürel ürünlerimizin ve değerlerimizin canlanması noktasında desteklerini esirgemeyerek tüm imkanlarını seferber eden Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet YILMAZ ve Antalya Valisi Muammer Türker’ e 2010 yılından bu yana çatısı altında olmaktan gurur duyduğumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ nin desteği ile fuarın düzenlenmesinde proje mimarı olarak öncülük eden Antalya Ticaret Borsası Başkanı Sayın Ali Çandar’ a teşekkürlerimi borç bilirim.” Dedi.
Fuarın açılış töreninde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU, markalaşmanın önemine değinerek "Markanın ne faydası var? Marka olunca bir ürünün değeri 10 liradan 100 liraya yükseliyor. Markalaştırdığınız zaman zenginlik gelir. Yöresel ürünlere hem sahip çıkıp hem de zenginleşin. Ürününü marka yaparsan zenginleşirsin, marka yapamazsan sıradan mal haline gelir" dedi.
Lale soğanının Hollanda ile marka olduğunu dile getiren HİSARCIKLIOĞLU, “Soğandan Hollanda’nın geliri sadece 1 milyar dolar. Markalaştırmış Hollanda Lalesi diyor. Özü aslında bizim. Ama markalaştırmamışız. Laleye sahip çıkmışlar. Artık burada sergilenen ürünler ticaretleşmeye başladı” dedi.
YÖREX'in yöresel ürünlerin tanıtımı, ekonomiye kazandırılması ve markalaşma açısından çok önemli olduğunu dile getiren HİSARCIKLIOĞLU, geçen yıl fuarda sergilenen bir ürünün THY'nin menüsüne girdiğini söyledi.
Türkiye'nin turizm merkezi Antalya'nın önümüzdeki dönemde önemli organizasyonlara ev sahipliği yapacağını belirten HİSARCIKLIOĞLU, 2015 yılında bu aylarda G20 Liderler Zirvesi'nin Antalya'da yapılacağını, buna paralel dünya ekonomisinin yüzde 85'ini üreten işadamlarının da aynı tarihlerde Antalya'da dünya liderleriyle bir araya geleceğini bildirdi.
Yöresel Ürünler Fuarı’na katılan Kalkınma Bakanı Cevdet YILMAZ, Yöresel Ürünler Fuarı’nın 5 yıldır aralıksız devam ettiğini anımsatarak, yöresel ürünlerin son derece önemli olduğunu söyledi. Yöresel ürünlerin ekonomik bir değer ifade etmesi bakımından önemli olduğunu aktaran Bakan Yılmaz, “Dünyanın çok az yerinde Türkiye’deki kadar çeşitlilik görebilirsiniz, mutfak kültürümüz ve kültürel ürünlerimizde de böyledir. Burası çok büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyadır. Bu zenginliğin ekonomik değere dönüştürülmesi gerekir. Bu fuarların kültürel mirasımızın tanınması ve yaşatılması adına da çok değerli olduğunu da düşünüyorum. Bir taraftan da tarih ve kültürle olan bağımızı koparmamız lazımdır ve bu ürünler vasıtasıyla gelecek nesillere kültürümüzü aktarmamız gerekiyor” diye konuştu.
Fuarda standımızı ziyaret eden Kardeş odamız Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa HELVACIOĞLU ile Yönetim Kurulu üyeleri, Bartın TSO Yön. Kur.Başkan Yardımcısı H.Sami KARAKAŞ ve Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Birol DİKYURT ile görüşerek, ortak tanıtım çalışması noktasında fikir alış verişinde bulundular.
Fuar süresince Oda borsa ve başkanları ve yönetim kurulu üyeleriyle ikili görüşmelerde bulunan Bartın TSO heyetinin yöresel ürün tanıtımının yapıldığı firmalar ile markalaşma süreci ve tanıtım çalışmaları hakkında bilgi alarak istişarede bulundular.
Maliye Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz İle TOBB Başkanımız M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU nun Bulunduğu Heyetten Bartın TSO Standına Ziyaret.
Fuar ziyaretçilerinin yoğun ilgi gösterdiği Bartın Standına, açılış törenine katılan TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU ve Antalya Valisi Muammer TÜRKER ile Kalkınma Bakanı Cevdet YILMAZ ziyarette bulunarak yöresel lezzetlerimiz ile ilimizin doğa ve turizm değerleri hakkında bilgi aldılar.
Bartın TSO adına Yönetim Kurulu Başkanı Cihat ÇAKIR tarafından Maliye Bakanımız Cevdet Yılmaz’ a ve TOBB Başkanımız M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU na tel kırma filografi çalışması Türk Bayrağı ile TOBB logolu tablo, Antalya Valisi ve Antalya Ticaret Borsası Başkanına yöresel lezzetlerimizi temsilen doğal ürünlerden oluşan hediye sepeti takdim edildi.