Üyelik


Language
BARTIN TİCARET ve SANAYİ ODASI
DUYURULAR / İki Ülke Arasındaki Yatırım Fırsatları Değerlendirildi
En Çok Okunanlar
TOBB Başkanımız Hisarcıklıoğlu'dan İlimizde Eğitime Dev Destek
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bartın TOBB Sosyal Bilimler Lisesi imza töreni ile Bartın ekonomisine değer katanlar ödül töreni kapsamında gerçekleştirdiği ziyarette Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu’nu makamında ziyaret etti.Valilik Şeref Defterini de imzalayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Bartın ekonomisine katkı sunan iş adamlarına verdiği destekten dolayı teşekkürlerini belirtti. Vali Azizoğlu ve Hisarcıklıoğlu ziyarette karşılıklı bilgi alışverişinde bulundu. Ziyaret Akın ile Hisarcıklıoğlu arasında karşılıklı sohbet ve bilgi alışverişi şeklinde sürdü. Belediye Başkanı Cemal Akın TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na ziyaret dolayısıyla duyduğu memnuniyeti ifade ederek belediye Resim Atölyesi kursiyerleri tarafından hazırlanmış bir Bartın resmini, Büyük taarruzu ifade eden Ressam Sururi tablosunuve Belediye Kültür Yayını kitaplarını hediye etti. Hisarcıklıoğlu ise Akın’a TOBB tarafından hazırlanan Yunus’un Gül Bahçesinden isimli kitabı hediye etti. Makam ziyaretler sonrası Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Bartın’a yaptırılacak olan Sosyal Bilimler Lisesi’nin protokolü ve Bartın Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni düzenlenen görkemli bir törenle gerçekleşti. 2013 yılı vergi rekortmenlerine ödüllerinin de verildiği törene Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Vali Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Ramazan Kaplan, Bartın Baro Başkanı Ferhat Parlatır, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile davetliler katıldı.
İKİ ÜLKE ARASINDAKİ YATIRIM FIRSATLARI DEĞERLENDİRİLDİ
Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Çakır, Meclis Başkanı Halil Çelen, yönetim kurulu üyeleri ile ilimizde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firma temcilerinin bulunduğu heyet Kırgız Cumhuriyeti Özel Temsilcisi Asgat Bakiyev ve heyeti ile Bartın TSO başkanlık makamında bir araya gelerek iki ülke arasında ticari ilişkileri güçlendirmek adına karşılıklı istişarede bulunup yatırım fırsatlarını değerlendirdiler. Gerçekleştirilen ticari istişare toplantısında Kırgız Cumhuriyeti Özel Temsilcisi Asgat Bakiyev, Kırgız Türkleri Derneği Kurucu Başkanı Abdulmetin Keskin, TÜRKAK Genel Sekreter Danışmanı Savaş Avcı, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı İsmail Cengiz ile Kırgızistan Devlet Televizyonu Yönetmeni Kanat Tocbekov bulundu. Bartın Türkili Konserve , Bartın Seramik, Merkür Bilgisayar, Cihan Elektrik, Bartın Grand Astra Otel gibi birçok farklı sektörün katıldığı toplantıya ilgi yoğun oldu. Ziyaretlerinden dolayı son derece memnun oldukları belirten Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Çakır ; “Orta Asya’daki Kırgızistan’a Bartın’dan ticaret ve kültürel birliktelikler için başlangıç mahiyetindeki bu ziyaretin her iki taraf için hayırlı olmasını diliyorum. 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Kırgızistan Cumhuriyeti ile siyasi ilişkilerimizde hızlı bir gelişme kaydederek dostluk, işbirliği ve temelinde güvene dayanan ilişkiler içerisindeyiz. Bartın limanı ve ticaretin yoğun olarak yapıldığı merkezlerimize yakınlığımız ile bulunduğumuz bölge itibari ile ön planda ve özel bir lokasyona sahibiz. Bu özellikleri ile Bartın ili sosyo-ekonomik gelişmişlik açısından ülkemizde hızlı ve sağlam adımlar ile ilerlemektedir. Bartın TSO olarak esas hedefimiz şeHRimizin ticaret ve sanayisindeki bu hızlı gelişimini zirvede tutarak, üreticilerimize dünya ile rekabette avantajlı taraf olmayı hedefliyor ve bunun için var gücümüzle çalışıyoruz.”dedi.
 
Ülkede ulaştırma altyapısından hidroelektrik enerjisine, gıda üretiminden tarıma kadar hemen her alanda önemli yatırım olanakları bulunduğunu belirten Kırgız Cumhuriyeti Özel Temsilcisi Asgat Bakiyev, Kırgızistan'nın yabancı yatırımlar için geniş bir yatırım imkânına sahip olduğunu belirtti.
Kırgızistan'm diğer Orta Asya devletleri arasında en dikkat çekici özelliği. piyasa ekonomisine geçişte en liberal ekonomik reformları uygulayan ülke olması. 1998'de Dünya Ticaret Örgütü üyeliğine kabul edilen Kırgızistan, aynı zamanda Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri arasında bu örgütün ilk üyesi olmayı da başardı. Ayrıca Kırgızistan halen Dünya Ticaret Örgütü üyesi olan tek Orta Asya ülkesi olarak da çevresindeki ülke¬lerden farklılaşıyor. Fakat tüm bunlara rağmen yabancı yatırımcıların hızını kesen ciddi sorunlar da söz konusu. Kırgızistan'da vergi sisteminin karması, vergi sayısının fazlalığı vergi kontrolünden sorumlu birimlerin fazlalığı ve kontrol amaçlı ziyaretlerin sıklığı, iş çevreleri için hem maliyet artışına hem de zaman kaybına neden oluyor.
Kırgızistan'da halen 200 Türk firmasının toplam 300 milyon doları aşan yatırımı bulunuyor.
Kırgızistan'daki Türk sermayeli yatırımlar içecek, pet perform, bisküvi, şekerleme, çikolata gibi çeşitli gıda ürünleri, mobilya, temizlik maddeleri, çay, un, tuz, şeker, boya, pvc ve plastik boru, yapı malzemeleri üretimi ile alış¬veriş merkezi işletmeciliği, marketçilik, bankacılık, matbaa, turizm acenteli¬ği, eğitim işletmeciliği, inşaat gibi çok çeşitli alanlarda faaliyet gösteriyor.
Türkiye ile Kırgızistan arasında ikili ticarette denge geleneksel olarak Türkiye lehine fazla şeklinde gerçekleşiyor. Buna rağmen iki ülke arasında ticari ilişkiler beklenenin oldukça altında denilebilir. Bugün burada yapacağımız ikili görüşmeler ile ilerleyen dönemlerde gerçekleşecek ticari birlikteliklere zemin hazırlacaktır “dedi.
İlimizde çeşitli alanlarda faaliyet gösteren işletmelerin katılımı ile gerçekleşen toplantıda Bartınlı üretici firmalarımız kendileri tanıtarak Kırgızistan ticaret ve yatırım olanakları hakkında bilgi aldı.
Gerçekleştirilen toplantıda Bartın TSO üyesi firmalar ikili iş görüşmeleri yaparak iki ülke arasındaki yatırım olanakları ile iHRacat ve ithalat bağlantılarının sağlanması yönünde çalışmalar yaptı.