Üyelik


Language
BARTIN TİCARET ve SANAYİ ODASI
DUYURULAR / Bartın TSO Başkanı Cihat Çakır; BTV Gündem Programında İlin Ekonomisi ve Ticareti Hakkında Bilgi Verdi
En Çok Okunanlar
TOBB Başkanımız Hisarcıklıoğlu'dan İlimizde Eğitime Dev Destek
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bartın TOBB Sosyal Bilimler Lisesi imza töreni ile Bartın ekonomisine değer katanlar ödül töreni kapsamında gerçekleştirdiği ziyarette Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu’nu makamında ziyaret etti.Valilik Şeref Defterini de imzalayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Bartın ekonomisine katkı sunan iş adamlarına verdiği destekten dolayı teşekkürlerini belirtti. Vali Azizoğlu ve Hisarcıklıoğlu ziyarette karşılıklı bilgi alışverişinde bulundu. Ziyaret Akın ile Hisarcıklıoğlu arasında karşılıklı sohbet ve bilgi alışverişi şeklinde sürdü. Belediye Başkanı Cemal Akın TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na ziyaret dolayısıyla duyduğu memnuniyeti ifade ederek belediye Resim Atölyesi kursiyerleri tarafından hazırlanmış bir Bartın resmini, Büyük taarruzu ifade eden Ressam Sururi tablosunuve Belediye Kültür Yayını kitaplarını hediye etti. Hisarcıklıoğlu ise Akın’a TOBB tarafından hazırlanan Yunus’un Gül Bahçesinden isimli kitabı hediye etti. Makam ziyaretler sonrası Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Bartın’a yaptırılacak olan Sosyal Bilimler Lisesi’nin protokolü ve Bartın Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni düzenlenen görkemli bir törenle gerçekleşti. 2013 yılı vergi rekortmenlerine ödüllerinin de verildiği törene Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Vali Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Ramazan Kaplan, Bartın Baro Başkanı Ferhat Parlatır, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile davetliler katıldı.
Bartın TSO Başkanı Cihat Çakır; BTV Gündem Programında İlin Ekonomisi ve Ticareti Hakkında Bilgi Verdi
Bartın Ticaret Ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Çakır Bartın TV’de Gündem Programının konuğu oldu. Bartın TV ekranlarından canlı olarak yayınlanan ve Bartın’da gündemin nabzını tutan Bülent Bostancı ile Gündem programının canlı yayın konuğu olan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Çakır, TSO faaliyetleri ve Bartın ekonomisi hakkında bilgiler verirken Bartınlıları heyecanlandıracak önemli açıklamalarda da bulundu. Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’ nın 1906 yılında kurulmuş, 108 yıllık köklü bir kuruluş olduğunun altını çizen Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Çakır, “O günden bugüne kadar odamız aynı disiplin ve ciddiyet içinde gelişmeye devam etmiştir. Şu an itibariyle 1400 faal üyesiyle; işadamlarına, sanayicilere, tüccarlara ve tacirlere hizmet veren meslek örgütümüz, kuruluşundan günümüze kadar Bartın ve İlçelerinin gelişiminde önemli projeler üretmiş, sorunlara çözümler bulmuştur. 108 yıllık köklü bir geçmişi olan odamızın kuruluşundan bu yana görev alarak, Bartın ekonomisinin gelişimine katkı sağlayan geçmişte görev yapmış tüm başkanlarımıza, yönetim kurulu ve meclis üyelerimiz ile çalışan tüm personelimize minnet ve şükranlarımı sunar, vefat edenlere Allah’tan rahmet, yaşayanlara sağlık dolu bir ömür temenni ederim. Canlı yayında kendisine yöneltilen sorulara açıklık getiren Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Çakır, Bartın ticaret ve sanayisinin yanı sıra ilin ekonomik gelişimine önemli ölçüde katkı yapan Bartın Limanı, Üniversite, OSB ile ilimiz için büyük önem taşıyan Filyos Vadi Projesi gibi pek çok konu hakkında bilgilendirme yaparak, Bartın için müjde niteliğinde açıklamalar yaptı Kaliteli bir hizmet anlayışını benimseyen odamız Türkiye’de 365 oda ve borsa içinde Akredite olmuş 53. odadır. Bartın Ticaret ve Sanayi Odası ISO:9001:2008 Kalite Belgesine de sahiptir.”dedi.
 
Üyelerimize daha iyi ve kaliteli hizmet verebilmek adına yapılan yapılandırmaların başında;
1400 üyemizin mail ve iletişim bilgileri güncellenmesini gerçekleştirerek bağlı olduğumuz TOBB, ekonomi bakanlığı ve birçok kamu kurumundan gelerek bilgi ağımızı düşen ilan, haber ve duyuruları paylaşıma açtık. Gerçekleştirilen bu güncellemeden %80 oranında başarı elde ettik.
Oda işleyişinde daha verimli hale getirmek amacıyla her pazartesi mesai öncesi personel ile birlikte iş programı ve değerlendirme toplantıları düzenlenmeye başladık.
Üyelerimizin ürünlerinin markalaşması için yurtiçi ve yurt dışı fuarlara katılım sağlamamız dışında KOSGEB, İŞKUR, SGK gibi kurumlarımız birlikte üyelerimize yönelik büyük – küçük onlarca eğitim ve bilgilendirme düzenledik ve düzenlemeye devam ediyoruz.
Üyelerimize daha kaliteli hizmet vermek adına odamız bünyesinde oluşturduğumuz birim ile hukuksal danışmanlık hizmeti vererek üyelerimizin sorunlarına cevap arıyoruz.
“Uluslararası Lojistik Üs Olmuş Bir Bartın Hedefliyoruz”
Taşkömürü, Metangazı başta olmak üzere tüm doğal kaynaklarını ilin ve ülkenin kalkınması yolunda üreten bir Bartın hedeflediklerinin de altını çizen TSO Başkanı Cihat Çakır; İlin en büyük sivil toplum kuruluşu olarak gerçekleştirdiğimiz lobicilik faaliyetleri ve girişimlerimiz ile ulaştırma altyapısını tamamlamış, mevcut altyapı standartlarını kalitesini yükseltmiş, limanlar ve karayollarının, demiryolu ile desteklendiği bölgesel ve uluslararası lojistik üs olmuş bir Bartın hedefliyoruz. Temiz havası, uygun iklim koşulları ile Başkentimiz Ankara ve Anadolu’nun birçok şeHRine en yakın sahil kenti olan Bartın’ı kruvaziyer ve feribot turizmin yoğun olarak yapıldığı marka şehir olarak görmek istiyoruz.” dedi.
“Önemli Olan Sorunlarımıza Elbirliği İle Köklü Çözümler Üretmektir.”
Bartın TSO olarak başta mülki amir olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları ile uyumlu bir çalışma ortamı içinde güzel diyaloglar içerisindeyiz. Güzel kentimizi daha iyi seviyelere çıkarmak için ilimizdeki yatırımcının yanında olarak desteğimizi sonuna kadar vermemiz gerekir. Birçok zorluklar ile boğuşan irili ufaklı yatırımcı ve girişimcilerimize yaşadıkları birçok sorunun yanında gösterdikleri mücadelede yasalar çerçevesinde tüm kamu idarecilerin yapıcı olarak destek vermeleri ile ilimiz genişleyerek büyüyecektir.
“Katı Atıklardan Enerji Üretim Tesisi”
Batı Karadeniz Bölgesinde kurulması planlanan Katı Atıklardan Enerji Üretim Tesisi hakkında açıklamalarda bulunan TSO Başkanı Cihat Çakır İsveç’den gelen heyet yetkilileri tarafından BAKKA yönetim kurulu üyelerine bilgilendirme yapıldığını söyledi.
Rusya, Polonya ve Baltık ülkelerinde faaliyet gösteren enerji şirketi Fortum’dan gelen yetkililerce yapılan bilgilendirmede; ŞeHRin ve Bölgedeki OSB' lerin atıkları ve çıkan enerjinin kullanım alanlarını belirleyerek katı atıklardan enerji üretimi gerçekleştirmeyi planladıklarını ve yapacakları enerji atık tesisi ile bölge ihtiyacına cevap vereceklerini belirtiklerini kaydeden Çakır; Bio yakıt, ağaç ürünleri, şehir atıkları, dalga gücü, su ve güneşten enerji üretimine ilişkin faaliyette bulunan Fortum Şirketi şehirlere, organize sanayi bölgeleri, tekstil,ve çimento gibi işletmelere kojenerasiyon santralleri yapımında proje çalışmaları yürüttüklerini ve bu anlamda dünyanın bir çok bölgesinde projelere imza attıkları ve çalışmaların devam ettiğini belirten yetkililerce yapılan sunumda yapılacak katı atık tesisi hakkında bilgilendirmede bulunulduğunu söyledi.
“Filyos Vadi Projesi”
Filyos Vadisi Projesi’ne ilişkinde açıklamalar yapan Başkan Çakır, projenin bölgede ekonomik kalkınmayı tetikleyecek bir proje olduğunu ifade etti.
Filyos Vadisi kapsamında yapılması planlanan Filyos Limanı’nın da Zonguldak-Karabük-Bartın illerinin yanı sıra çevre illere ve İç Anadolu Bölgesi’ne hizmet edeceğini kaydeden Çakır; Filyos projesiAvrupa Birliği uyum süreci dahilinde yürütülen TINA-2020 (Türkiye Ulaşım Altyapı İhtiyaçlarının Belirlenmesi) kapsamında da öncelikli projeler kapsamına alınan bir projedir. Filyos Limanı projesinin hayata geçebilmesi için ihale modelinin seçilerek en yakın zamanda ihalesinin yapılması bölgeye yapılacak yatırımların önünün açılmasını sağlayacaktır. Yaklaşık 4 sene sürmesi planlanan inşaat süreci ve yaklaşık 4 milyar TL olan yapım bedeli olan Filyos Limanı, Filyos Vadi Projesinin hayata geçebilmesi açısından büyük ve hayati bir öneme sahiptir. Filyos Vadisi Projesi Zonguldak’ın Çaycuma İlçesi sınırları içerisinde yapılacak olan, bünyesinde Filyos Serbest Bölgesi, Filyos Endüstri Bölgesi, Filyos Limanı Projesi ile birlikte diğer sanayi alanları, depolama alanları, konut dışı kentsel çalışma alanları ve çeşitli taşkın koruma yapılarını içeren entegre bir proje olması sebebiyle bölgesel kalkınmanın da anahtarı rolünü üstlenmiş durumdadır. Filyos Vadisi Projesi bölge ekonomisine katkı sağlayarak bölgeyi önemli bir ticaret merkezi ve lojistik üssü haline getirecektir.” dedi.
“Türkiye’nin En Büyük Limanlarından Biri Olacak”
Proje kapsamında yapımı planlanan limanın da Türkiye’nin en büyük limanlarından biri olacağını söyleyen TSO Başkanı Cihat Çakır; “25 milyon ton/yıl kapasiteli Filyos Limanı’nın inşa edilmesi planlanmaktadır. Limanın yanı sıra; organize sanayi bölgeleri, endüstri bölgesi, serbest bölge, barajlar ve enerji santralleri gibi devlet tarafından önerilen yatırımların yanı sıra çok sayı da müteşebbisin geliştirdiği projelerle de yatırımcıların cazibe merkezi olması beklenen Filyos Vadisi’nde, büyük ölçekli sanayi ve enerji yatırımı yapacak firmaların önümüzdeki yıllarda yatırımlarına başlaması beklenmektedir. Filyos Irmağı vadisinde geliştirilen bu proje Türkiye’de gerçekleştirilecek en büyük entegre yatırımlardan biri olacaktır. Bölge illerinin gelişimi ve geleceği tamamen bu projeye endekslenmiştir. Bu projenin hızlandırılarak tamamlanması yalnız bölge için değil ülke için de büyük bir kazanç sağlayacaktır.” dedi.
“30 Fabrikalık Yeni Alan Hizmete Sunuluyor”
Bartın OSB hakkında da bilgiler veren Çakır, OSB’nin 30 adet sanayi parselinde 30 adet firma ile faaliyet gösterdiğini belirterek; Bartın'ın sanayide teşvik kapsamına alınmasından sonra Bartın Organize Sanayi Bölgesinde bulunan parsellerin tamamının sanayiciye tahsis edilmiş durumdadır. Bölgesinin ilk kurulduğunda 72 hektar iken bunu yeni kamulaştırmalarla 96 hektara çıkarılmış durumdadır. Artan talebi karşılayabilmek için Organize Sanayi Bölgesinin genişletme çalışmalarına başlamış durumdayız. Bartın İl Özel İdaresi ile Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğünce ortaklaşa yürütülen Kurtköy Bölgesi Gökırmak Islah ve Taşkın Koruma çalışmalarının tamamlanması ile Bartın OSB'nin iki kattan daha fazla büyüme sağlayacaktır. Bu sayede Bin 300 dönümlük yeni bir sanayi alanı oluşturularak 30 yeni büyük fabrikayı hizmete sokacak bir alana sahip olmuş olacağız. Sanayi bakanlığından sağlanılan 4 milyon Milyon lira kredi ile OSB’nin arıtma tesisi inşaatı tamamlanmak üzere. Hem ilimizin hem de OSB’nin enerji sorununu giderecek enerji nakil hattı ve trafo merkezlerinin yapıma başlanılmış durumdadır. Ayrıca Bartın OSB’ye ulaşımı sağlayacak olan köprünün yapımını tamamlamış durumdadır.” diye konuştu.
“Bartın Üniversitesinin Sanayi ve Ekonomiye Etkisi”
Bartın Üniversitesinin de ilimizde sanayi ve ekonomiye büyük katkılarda bulunduğunu ifade eden Bartın TSO Başkanı Cihat Çakır; Üniversitemiz ilimizin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısı üzerinde önemli etkilere sahip olmasının yanında özellikle ekonomide sanayi alanında yeni gelişmekte olan ilimiz ekonomisinin canlanması açısından önemli bir rol oynamaktadır. 22 Mayıs 2008 tarih ve 5765 sayılı Kanunla kurulmuş olan Bartın Üniversitesi 7 eğitim fakültesi ile 11.500.00 öğrenciye ve 750 çalışan akademik personele ev sahipliği yapmaktadır. Daha modern bir çalışma ve yaşam alanı sunmak amacıyla Kutlubey-Yazıcılar mevkiinde "sürdürülebilir yeşil kampüs" olgusuyla inşa edilecek olan yeni kampüs alanı için çalışmalarda aralıksız olarak sürdürülmektedir. Bartın Üniversitesi’nin bir taraftan yeni istihdam olanakları ortaya çıkarırken, diğer taraftan harcama bazlı finansal katkı sağlayan büyük bir yerel ekonomi konumundadır. Bir üniversitesi, öğrenci, personel, ziyaretçi harcamaları, mal ve hizmet alımları ve yatırım harcamalarının şeHRin ekonomisi üzerinde etki yaratmaktadır.” Dedi.
Bir Öğrencinin Aylık Harcaması 750 TL
2010 yılında gerçekleştirilen bir anket sonuca göre öğrencilerin aylık ortalama harcamaları 574 TL olduğunu ve günümüzde bu rakamın 750 TL olarak belirlendiğinin altını çizen Başkan Çakır, “Öğrencilerin harcama kalemlerine baktığımızda birinci sırayı %32,22 ile barınma harcamaları almıştır. Diğer harcama kalemleri sırasıyla; %16,17 ile gıda harcamaları, %9,57 ile kırtasiye harcamaları, %19 şehirlerarası ve şehir içi ulaşım harcamalarına, kalanı ise giyim, haberleşme, eğlence, kişisel bakım, teknoloji, INTernet harcamaları ve diğer ihtiyaçlarda kullanılmaktadırlar. 11.500 öğrencinin yıllık olarak ortalama ilimize katkı sağladığı rakam 69.000.000 TL olup 750 akademik personelin ise ilimiz ekonomisine sağladığı katkı 18.000.000 TL diyebiliriz.” dedi.
İlimize dışarıdan gelerek yatırım yapan herkes bizim gözümüzde artık Bartınlıdır diyen Bartın TSO Başkanı Cihat Çakır programın son bölümünde ise Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıldönümü olan 2023 yılında Bartın’ı, Mevcut Organize Sanayi Bölgesini, alan istihdam ve işlev olarak büyümüş, 15.000 kişinin çalıştığı yeni bir üretim çeşitliliği avantajını kullanarak farklı sektörlerin yatırım odağı olmuş ticaret merkezi olarak görmek öncelikli hedefinde olduklarını söyledi.