Üyelik


Language
BARTIN TİCARET ve SANAYİ ODASI
DUYURULAR / (BAĞKUR) ve Sigortalıların Prim Borçlarının Yapılandırılması Hk. Bilgilendirme Toplantısı
En Çok Okunanlar
TOBB Başkanımız Hisarcıklıoğlu'dan İlimizde Eğitime Dev Destek
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bartın TOBB Sosyal Bilimler Lisesi imza töreni ile Bartın ekonomisine değer katanlar ödül töreni kapsamında gerçekleştirdiği ziyarette Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu’nu makamında ziyaret etti.Valilik Şeref Defterini de imzalayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Bartın ekonomisine katkı sunan iş adamlarına verdiği destekten dolayı teşekkürlerini belirtti. Vali Azizoğlu ve Hisarcıklıoğlu ziyarette karşılıklı bilgi alışverişinde bulundu. Ziyaret Akın ile Hisarcıklıoğlu arasında karşılıklı sohbet ve bilgi alışverişi şeklinde sürdü. Belediye Başkanı Cemal Akın TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na ziyaret dolayısıyla duyduğu memnuniyeti ifade ederek belediye Resim Atölyesi kursiyerleri tarafından hazırlanmış bir Bartın resmini, Büyük taarruzu ifade eden Ressam Sururi tablosunuve Belediye Kültür Yayını kitaplarını hediye etti. Hisarcıklıoğlu ise Akın’a TOBB tarafından hazırlanan Yunus’un Gül Bahçesinden isimli kitabı hediye etti. Makam ziyaretler sonrası Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Bartın’a yaptırılacak olan Sosyal Bilimler Lisesi’nin protokolü ve Bartın Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni düzenlenen görkemli bir törenle gerçekleşti. 2013 yılı vergi rekortmenlerine ödüllerinin de verildiği törene Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Vali Seyfettin Azizoğlu, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Ramazan Kaplan, Bartın Baro Başkanı Ferhat Parlatır, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile davetliler katıldı.
11.09.2014 tarihli ve 29116 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren, 6552 sayılı kanun kapsamında (BAG-KUR) ve sigortalıların prim borçlarının yapılandırılması hakkında 20 Ekim Pazartesi günü Saat 15:00 da Odamız toplantı salonunda SGK İl Müdürlüğü yetkililerinin katilimi ile Üyeler ile kurumlar arası iletişimi güçlendirmek, üyelerin sorunlarına çözümler getirmek açısından düzenlenen bilgilendirme toplantısı ile torba yasa hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Sosyal Güvenlik Kurumundan SGK İl Müdürü Bilal CANPOLAT, SGK il Müdür Yrd. İsmail KÖSEOĞLU, İşverenler Servis Şefi Mustafa Şaban ÇENGEL ve Tahsis (BAĞKUR) Şefi Mehmet YILDIZ, Odamızdan Yönetim Kurulu Başkanı Cihat ÇAKIR, Yönetim Kurulu Bşk Yrd. H.Sami Karakaş, Yönetim Kurulu Bşk. Yrd. Halil BALIK, Sayman Üyesi Birol DİKYURT Yönetim Kurulu Üyesi O.Sadi ÜSKÜDARLI ve üyelerimizin de katılımlarıyla gerçekleşen bilgilendirme toplantısında SGK İl Müdürü Bilal CANPOLAT yaptığı sunum ile Torba Yasa kapsamındaki yapılandırmalar hakkında detaylı bilgi verdi.
SGK İl Müdürü Bilal CANPOLAT’ ın yaptığı sunumda 2014 yılı Nisan ve önceki aylara ilişkin olduğunu, 10 Eylül 2014 ve öncesinde tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan Sigorta primi, İşsizlik sigortası primi, Sosyal güvenlik destek primi vb borçların ve 30 Nisan 2014 ve öncesinde işlemiş oldukları fiiller dolayısıyla uygulanan idari para cezalarından, 31 Aralık 2014 tarihine kadar tebliğ edildiği halde ödenmemiş veya eksik ödenmiş olanlar Yapılandırma kapsamına girdiğini belirtmiştir.
Yapılandırma ile 4/b (Bağ-Kur) Sigortalılarına Yapılandırma kapsamındaki borç asılları ile bu borçlar için ödeme sürelerinin bittiği tarihlerden 10 Eylül 2014 tarihine kadar geçen süre için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde, bu borçlara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının tahsilinden vazgeçiliyor.
Ayrıca yapılandırmanın 30 Nisan 2014 tarihine kadar (bu tarih dahil) işlenen fiillere ilişkin olduğu, 31 Aralık 2014 tarihine kadar tebliğ edildiği halde ödenmemiş veya eksik ödenmiş olan idari para cezası asıllarının % 50’si ile Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde idari para cezası asıllarının kalan % 50’si ile idari para cezasına uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacaklarının tamamının tahsilinden vazgeçileceği bilgisi verildi.
Yapılandırılan borçlar; 6, 9, 12 veya 18 taksit halinde ödenebilecektir. Yapılandırmaya esas tutarlara; Altı eşit taksit için (1,05), Dokuz eşit taksit için (1,07), On iki eşit taksit için (1,10), On sekiz eşit taksit için (1,15) oranında vade farkı uygulanmaktadır.
Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen aybaşından itibaren Genel Sağlık Sigortası borçluları için 7 ay, ( 31 Aralık 2014) , Diğer borçlular için 3 ay, (30 Nisan 2015) içinde başvuruda bulunulabilmektedir.
Sosyal Güvenlik Destek Primi Borçları İçin;
01/10/2008 öncesi döneme ilişkin SGDP borcu olanlar elden ya da posta kanalıyla, herhangi bir sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine,
01/10/2008 sonrası döneme ilişkin SGDP borcu olanlardan 4/c emeklisi olanlar elden ya da posta kanalıyla Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Ödemeler Daire Başkanlığına,
01/10/2008 sonrası döneme ilişkin SGDP borcu olanlardan 4/a ve 4/b emeklisi olanlar ise elden ya da posta kanalıyla borç dosyalarının oluşturulduğu sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezi takip birimine,
başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
4/b kapsamında (Bağ-Kur) sigortalı olanlar, prim borçlarını yapılandırmaları halinde ödeyecekleri taksit tutarlarını T.C. Kimlik numaraları ile www.sgk.gov. tr. INTernet adresindeki “E-SGK” bölümünde yer alan “E-Hizmetler” menüsünden yahut “https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/” linkinden görebilirler.
Sosyal Güvenlik Kurumu- Ticaret Odası üyeleri arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek ve üyelerimizin sorunlarının birinci ağızdan çözümlerinin öğrenilebilmesi amacıyla düzenlenen torba yasası hakkında gerçekleşen bilgilendirme toplantısında bizlere yapıcı çözüm önerileri sunan soru-cevap öneri kısmında fikirlerini beyan ederek katkı sağlayan SGK İl Müdürü Bilal CANPOLAT’ a SGK il Müdür Yrd. İsmail KÖSEOĞLU’ na, İşverenler Servis Şefi Mustafa Şaban ÇENGEL’ e, Tahsis (BAĞKUR) Şefi Mehmet YILDIZ’ ve üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum.
 
Cihat ÇAKIR
Yönetim Kurulu Başkanı
Görseller